چند نکتۀ مهم دربارۀ اسکن منابع – المپیاد ادبی
اطلاعیۀ باشگاه دانش‌پژوهان جوان
2016-07-03
اطلاعیۀ شماره ۱ سال ۹۶ـ۱۳۹۵
2016-12-13
نمایش همه

چند نکتۀ مهم دربارۀ اسکن منابع

همراهان عزیز و همیشگی وبگاه المپیاد ادبی،
یکی از خدماتی که از آغاز راه‌اندازی وبگاه به آن توجه ویژه داشته‌ایم، انتشار منابع المپیاد ادبی به صورت «دقیق، پاکیزه و قانونمند» بوده‌است. اخیراً در این‌باره، پایگاه‌های دیگری نیز به انتشار منابع پرداخته‌اند.

توجه کنید فایلهایی که در وبگاه المپیاد ادبی گذاشته می‌شوند، دقیقاً همان چاپ‌ها و نسخه‌هایی هستند که کمیتۀ محترم علمی اعلام کرده است. تهیهٔ نسخه‌های سفید این منابع و اسکن همهٔ‌ آنها طول می‌کشد. (چرا نسخهٔ سفید؟ چون هریک از ما این منابع را خود در طول تحصیل بارها خوانده‌ایم و کتاب‌هایمان پر از حاشیه‌نویسی است!)

ما قصد نداریم به‌خاطر آنکه سریع‌تر وبگاهمان را به‌روز کنیم، منابع بی‌کیفیت، غیرعلمی و غلط به شما ارائه دهیم. به‌همین‌خاطر، وقتی صحبت از غزلیات انوری، تصحیح مرحوم مدرس‌رضوی است، چاپ قدیمی سعید نفیسی را برایتان نمی‌گذاریم، آن‌هم صرفاً برای اینکه زودتر از دیگران فایلها را قرار داده باشیم.

نیز چون برایمان رعایت قانون در مورد حقوق مولف و ناشر جدی و محترم است، از انتشار کتاب به‌صورت کامل (مثلاً آخر شاهنامه) یا بخش قابل توجهی از یک کتاب (مثلاً «توضیحات دکتر خطیب‌رهبر» بر مجلد پنجم تاریخ بیهقی) خودداری می‌کنیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *