آزمون آزمایشی (منابع غیر درسی) – المپیاد ادبی

این جستار شامل 0 پاسخ ، و دارای 1 کاربر است ، و آخرین بار توسط   در 1 سال، 2 ماه پیش بروز شده است.

• نویسنده

وهم سبز

به نام آن یگانه ترین یار

دوستان سلام. این گپ برای گفت و گو درباره ی آزمون آزمایشی منابع غیردرسی (مرحله ی دوم دوره ی بیست و نهم) درست شده. اول تشکر می کنم از گردانندگان سایت که بدون هیچ چشم داشتی این همه در حق ما لطف می کنند.
    راستش می خواستم چندتا سوال از آزمون رو که برای من مبهم بودن بررسی کنم، لطفا هرجا که لازم می دونید حرف من رو اصلاح کنید:
    اول سوال ۱۸ که نهاد بیت “مدح تو گویم برون از پنج و هفت / برنویس اکنون دقوقی پیش رفت” رو خواسته. واضحه که نهاد “گویم” و “پیش رفت” به ترتیب “مولانا” و “دقوقی” هست اما درباره ی فعل “برنویس” من فکر می کنم این فعل خطاب به حسام الدین بوده که مثنوی رو می نوشته. در نسخه ی شرح مثنوی من نوشته ی کریم زمانی، ص ۵۵۰ نوشته شده که ” ای حسام الدین من بیرون از حواس پنج گانه و هقت آسمان مدح تو را به زبان راز و رمز می گویم پس اکنون ای کاتب مثنوی بنویس که دقوقی برای پیش نمازی آن جمعیت پیش رفت.”
    به نظر من رسید که گزینه ی درست ۳ هست نه ۱٫

سوال ۱۹٫ باز هم در نسخه ی مثنوی کریم زمانی ( مطمئن نیستم اگر خود متن مثنوی از نظر ترتیب ابیات در نسخه های مختلف، متفاوت باشه) بیت بعد از این بیت ( حق پذیرد کسره ای … )، بیت (مرغ و ماهی داند …) هست.از طرفی هم گزینه ی ۱ و هم گزینه ی۲ ابیات بعد از بیت سوال هستند. من متوجه نمیشم هدف این سوال در واقع چی بوده. آیا داوطلب باید ترتیب ابیات مثنوی رو حفظ باشه؟!!

هم چنین در سوال ۲۱ با توجه به این که فکر نمی کنم کسی انتظار داشته باشه داوطلب ها غزلیات مختوم به “میم” سعدی رو حفظ باشند با خوندن صورت سوال فکر کردم که حتما دو مصراع بیت پاسخ باید از نظر دستوری یا معنایی یا … بدون ربط باشند. پاسخ نامه گزینه ی ۱ رو به عنوان پاسخ مشخص کرده ولی وقتی من بیت رو به این صورت برای خودم معنی می کنم (اگر سفر باعث دوری من از تو خواهد شد باز هم سفر بهتر ( از ماندن) است چرا که دیگر مجال حضور ندارم.)، مشکلی در اون نمی بینم. با توجه به اصل بیت ( گرچه در کلبه ی خلوت بودم نور حضور / هم سفر به که نمانده ست مجال حضرم) در هردو حال شاعر سفر رو به ماندن ترجیح می ده.

هم چنین میخواستم بدونم ایهام گزینه ی ۳ در سوال ۲۷ در واژه ی “صبر” هست یا واژه ی دیگه.

ممنون از توجهتون.پاینده باشید.

شما برای پاسخ به این جستار باید وارد تارنما شوید.