مزایای المپیاد ادبی – المپیاد ادبی

مزایای المپیاد ادبی

فواید عام المپیاد ادبی

فواید آمادگی برای المپیاد ادبی در نتایج و مدال‌های آن خلاصه نمی‌شود. باید توجه کرد که المپیاد ادبی بهترین و شاید تنها فرصت آموزش جدی سراسری ادبیات در سطح مدارس است. آزمون و مدال فقط بهانه‌ای است برای آنکه فرصتی فراهم شود که دانش‌آموزان فراتر از کتاب‌های درسی و کلاس‌های مدرسه با ادبیات آشنا شوند. کلاس‌های درسی مدرسه هر روز بیشتر کنکورزده می‌شوند و بسیاری از معلمان (البته نه همۀ ایشان) ادبیات ایران و جهان را با برداشتی محدود و کم‌وسعت به دانش‌آموزان می‌آموزند. بسیاری از دانشجویان که ادبیات را برای کنکور خوانده‌اند و سؤالات آن را کامل پاسخ داده‌اند، از بسیاری جنبه‌های ادبیات جدی ناآگاه‌اند. البته تقصیر و قصوری متوجه معلمان و دانش‌آموزان نیست: فضای عمومی آموزش کشور، برای پرداختن جدی‌تر به ادبیات، وسعت کافی ندارد.

در این تنگناهای آموزشی، المپیاد ادبی همچون دریچه‌ای است که می‌توان از آن به باغ ادبیات نگاه وسیع‌تری انداخت. البته این نگاه، پایان ماجرای دانش‌آموز و ادبیات نیست. نباید تصور کرد که با آماده‌شدن برای المپیاد ادبی، تمام ادبیات را می‌توان شناخت و به علمی بی‌پایان دست یافت! المپیاد ادبی صرفاً نقطۀ آغاز آشنایی است؛ نباید آن را خط پایان تصور کرد. دانش‌آموزان با آماده‌شدن برای المپیاد ادبی، می‌آموزند و بعینه می‌بینند که منابع و قلمروهای فراوانی در ادبیات هستند که پیش‌تر فرصتی برای آشنایی با آنها نبوده است.

ادبیات همچنان از مهم‌ترین بسترهایی است که می‌توان زیبایی، لذت و تفکر را در آن نمایان کرد. از سوی دیگر، شاید بتوان گفت که ادبیات نقطۀ اتصال بسیاری از علوم انسانی است. با شناخت ادبیات، می‌توان جلوه‌هایی از تاریخ، جامعه‌شناسی، جغرافیا، روان‌شناسی و… را دید. البته بسیاری از محققان به این قائل‌اند که هدف «پژوهش‌های ادبی»، با اهداف پژوهش‌های رشته‌های دیگر، به‌کلی متفاوت است؛ ولی باید توجه کرد که به‌هرحال برای فهم ادبیات، آشنایی مختصر یا مفصل با بسیاری از رشته‌های علوم انسانی دیگر نیز ضرورت دارد.

خلاصه آنکه آمادگی برای المپیاد ادبی، بهانه‌ای برای خواندن و فهمیدن جدی ادبیات (چه کهن و چه نو) است و در مسیر این آمادگی، دانش‌آموزان با عرصه‌هایی جذاب و کاملاً نو آشنا خواهند شد که شاید تا پایان عمرشان، با نظیر آن برخورد نکنند. این فرصت را باید غنیمت دانست و فقط در بند نتیجه و مدال نبود. حتی اگر نتوانید به مدال برسید، این روندی است که می‌تواند تأثیر ماندگار بر درک شما از ادبیات داشته باشد.

 

مزایای رسمی و قانونی دارندگان مدال المپیاد ادبی

۱. دارندۀ مدال طلای المپیاد ادبی می‌تواند در همۀ رشته‌های گروه هنر و علوم انسانی، بدون کنکور ثبت نام کند (مصوبۀ جلسۀ ۷۱۲ شواری عالی انقلاب فرهنگی مورخ ۲/۳/۱۳۹۱).

البته در چند سال گذشته دانشگاه تهران برگزیدگان المپیاد ادبی را در رشتۀ حقوق ثبت نام نکرده است. اما برای ثبت نام بقیه‌ی رشته‌ها، یا رشتۀ حقوق در دانشگاه‌های دیگر مشکلی نیست.

همچنین دارندۀ مدال طلای المپیاد ادبی می‌تواند از سهمیه‌ای معادل مدال نقره و برنز المپیادهای دیگر، در کنکور رشته‌های غیر از انسانی و هنر استفاده کند. این سهمیه به این صورت اعمال می‌شود که دانش‌آموز برای قبولی در رشته/دانشگاه موردنظر خود، کافی است ۸۰ درصد نمرۀ کنکور آخرین فرد پذیرفته‌شده در آن رشته/دانشگاه را کسب کند. توجه داشته باشید که به این سهمیه، اصطلاحاً سهمیۀ ۲۰ درصد می‌گویند ولی ساز و کار آن بدین‌صورت نیست که ۲۰ درصد به تراز فرد اضافه شود!

۲. دارندگان مدال نقره یا برنز المپیاد ادبی، برای قبولی در کنکور علوم انسانی و هنر، کافی است ۸۰ درصد نمرۀ کنکور آخرین فرد پذیرفته‌شده در رشته/دانشگاه موردنظر را کسب کنند (سهمیۀ ۲۰ درصد که بالاتر توضیح داده شد).

۳. دارندگان مدال طلا یا نقره برای استفاده از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان، به آن بنیاد معرفی می‌شوند.